Kategoriler
Gezilecek yerler Uncategorized

Çanakkale Gezilecek Yerler Listesi | En Güzel 15 Yer!

çanakkale gezilecek yerler

Tarih kokan bir şehir Çanakkale, yalnızca Türk askerlerinin mabedi olmakla kalmıyor; Roma, Bizans ve Osmanlı İmparatorluğu’na ev sahipliği yaptığı dolu dolu bir geçmişi önünüze sunuyor. Eğer bu eşsiz şehre gitmeyi planlıyorsanız, Çanakkale gezinize yön verecek rehber niteliğindeki Çanakkale gezilecek yerler yazımıza bir göz atın deriz!

Bir diyar düşünün ki güçlü bir tarih ile ayakta dursun, bir de hem doğası hem de coğrafyası ile büyüleyici olsun; işte Çanakkale böyle bir yer azizim.

Büyük küçük herkes bilir bu ülkede, adına ne şiirler yazılmış, ne şarkılar söylenmiş; bu topraklar uğruna can veren onca Mehmetçik için ne ağıtlar yakılmıştır.

Çanakkale, günümüzde yalnızca gezip göreceğiniz bir kent değil, sizi tarihte sürükleyecek kadar güçlü bir şehirdir de ayrıca.

Türk askerinin destan yazdığı bu toprakların can buluşu, özünde neredeyse M.Ö 3000’li yıllara dayanmakta ve Osmanlı’nın yanı sıra, Roma ve Bizans İmparatorlukları da burada hüküm süren medeniyetler olarak önümüze çıkıyor

. Kalkolitik dönemde dahi yaşamın izleri olduğuna dair izler taşıyan bu topraklarda, antik kentlerden tabii güzelliklere kadar, uçsuz bucaksız bir keşif yolculuğu sizleri bekliyor.

Çanakkale gezilecek yerler açısından bunca zengin bir miras sunarken, Türkiye’nin en köklü şehirlerinden birini tanımak ve tarihe birebir tanıklık etmek sizler için unutulmaz bir deneyim olabilir!

Çanakkale Gezilecek Yerler Listesi

Tarihin tozlu, biraz da hüzün dolu sayfalarını aralarken muhteşem bir doğaya tanıklık edebileceğiniz Çanakkale, hem tertemiz bir deniz ile çevrili olması hem de yemyeşil bir tabiatı ağırlamasıyla, Türkiye’nin mutlaka görülmesi gereken önemli durakları arasında bulunuyor.

Bu arada Çanakkale’de konaklama konusunda tüm önemli bilgileri ve otel tavsiyelerimizi Çanakkale’de nerede kalınır? başlıklı yazımızda okuyabilirsiniz. Uzatmadan Çanakkale gezilecek yerler listemize geçelim.

1. Çanakkale Şehitliği & Şehitler Anıtı

çanakkale gezilecek yerler Çanakkale Şehitliği & Şehitler Anıtı

Dünya Savaşı’nın gerçekleştiği 1915 yılında, Çanakkale Muharebeleri’nde hayatını kaybeden Türk askerleri anısına yaptırılan Çanakkale Şehitliği & Şehitler Anıtı, ziyarete açıldığı 1960 yılından günümüze kadar tüm vatanseverleri ağırlıyor.

İsmail Kurt, Feridun Kip ve Doğan Erginbaş tarafından tasarlanarak hayata geçirilen Şehitler Anıtı ise uzaktan bakıldığında Mehmetçik’in M harfini andırıyor.

2. Truva Antik Kenti

Truva Antik Kenti çanakkale

Çanakkale gezilecek yerler arasında başı çeken Truva Antik Kenti, İlyada ve Odysseia destanının yazarı Homeros’a ilham veren; varlığı neredeyse 3500 sene öncesine dayanan ve tarih boyunca tekrar tekrar inşa edilse de gizemini dün gibi koruyan tarihi bir durak olmasıyla öne çıkıyor.

Dünya Kültür Mirasları listesine adını yazdıran ve Truva Atı’na ev sahipliği yapan bu esrarengiz kente aynı zamanda Troia Bölgesi’de deniliyor.

3. Aynalı Çarşı

çanakkale görülecek yerler Aynalı Çarşı

1890 yılında inşa edilen Aynalı Çarşı, Çanakkale türküsüne konu olmasıyla hafızalarda yer ediyor desek doğru olur. Geçmişte yalnızca beygir eşyalarının, süslerinin ve gözlüklerinin satıldığı bu çarşı ismini de “ayna” denilen bu gözlüklerden almakta; ancak Aynalı Çarşı günümüzde yöresel hediyelik eşyaların satıldığı dükkanlara ev sahipliği yapıyor.

4. Kilitbahir

çanakkale gezilecek yerler Kilitbahir

Fatih Sultan Mehmet tarafından yaptırılan ve hiç zarar görmeden ayakta durmayı başaran bir kaleye ev sahipliği yapan Kilitbahir, deniz kilidi anlamını taşımakta ve Gelibolu Yarımadası’nda konumlanan bir köy olarak gezilip görülmeyi hak ediyor.

5. Conkbayırı

çanakkale Conkbayırı

Mustafa Kemal Atatürk’ün göğüs cebinde yer alan saat sayesinde ölümden döndüğü Conkbayırı Muharebesi’nin gerçekleştiği Conkbayırı kenti, tanıklık ettiği koca bir tarih ile Çanakkale’ye gelmişken görülmesi gereken duraklar arasında bulunuyor.

6. Çanakkale Deniz Müzesi

Şehir merkezinde konumlanan Çanakkale Deniz Müzesi, 1915 Deniz ve Kara Savaşları hakkında bilgilendirme yapmanın yanı sıra, içerisinde bulunan Çimenlik Kalesi’ni ve kaledeki tarihi eserler ile eşyaların korunması amacıyla kurulmuş ve daima ziyaretçilerini bekliyor.

Deniz Müzesi ayrıca, Çanakkale Savaşları İhtisas Kütüphanesi, Hediyelik Eşya Binası, Nusret Mayın Gemisi, Resim ve Fotoğraf Galerisi gibi bölümler de içeriyor.

7. Assos Antik Kenti

Assos Antik Kenti çanakkale

Ayvacık ilçesi yakınlarındaki Behramkale Köyü’nde yer alan Assos Antik Kenti, tarih boyunca Lidyalılardan Perslere, Pergamonlardan Romalılara kadar birçok uygarlığın hüküm sürdüğü bir bölge olmasıyla öne çıkıyor.

M.Ö 900’lü yıllarda inşa edilen kentin tepe kısmında Athena Tapınağı kalıntıları bulunmakta; bir de amfitiyatrosu bulunan Assos Antik Kenti’ni Çanakkale gezilecek yerler rotanıza eklemeli ve gizemine şahit olmalısınız.

8. Arkeoloji Müzesi

çanakkale Arkeoloji Müzesi
Foto kaynak: canakkalekulturturizm.gov.tr

Tanrıça figürlerinden lahitlere, Tunç Çağı’na ait eserlerden arkeolojik kalıntılara kadar, şehrin eski çağlardan bugüne ev sahipliği yaptığı tüm medeniyetlerden geriye kalanların sergilendiği Arkeoloji Müzesi, tarihi detayları incelemekten hoşlanan ziyaretçiler için ideal bir alternatif sunuyor.

9. 57. Alay Şehitliği ve Anıtı

çanakkale gezilecek yerler 57. Alay Şehitliği ve Anıtı

Çanakkale Muharebeleri’nde, Yarbay Hüseyin Avni Bey’in komutasındaki 628 kişinin şehit düştüğü 57. Alay askerleri anısına yapılan 57. Alay Şehitliği, ziyarete açıldığı 1992 senesinden bu yana ziyaretçi akınına uğruyor.

Siz de bu hüzün dolu noktayı ziyaret ederek, bu ülke uğruna can veren onlarca şehidimizi anabilirsiniz.

10. Gökçeada

Gökçeada çanakkale

Saros Körfezi’nde konumlanan Gökçeada, Türkiye’nin en büyük adası ve koyları, plajları, tertemiz kumsalıyla deniz tatili için oldukça ideal bir durak. Çanakkale’nin bir ilçesi olan Gökçeada’yı Çanakkale turunuza mutlaka eklemelisiniz.

11. 1915 Seddülbahir Savaş Malzemeleri Müzesi

1915 Seddülbahir Savaş Malzemeleri Müzesi çanakkale
Foto kaynak: canakkaleili.com

Tarihçi Ahmet Uslu’nun araştırmaları sonucunda oluşturduğu kişisel bir galeri olan 1915 Settülbahir Savaş Malzemeleri Müzesi, Çanakkale Savaşları ve tarihine dayalı koleksiyonları içeriyor.

12. Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı

çanakkale gezilecek yerler Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı
Foto kaynak: canakkalekulturturizm.gov.tr

Gelibolu Yarımadası’nın güneyinde yer alan Eceabat ilçesinin neredeyse tamamı olarak tanımlayabileceğimiz Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı, kuruluş tarihi 1973 yılına dayanan; 33.000 hektarlık bir ormanlık alan olarak önümüze çıkıyor.

Çadır ve karavan gibi konaklama seçeneklerinin yanı sıra, piknik ve dinlenme gibi faaliyetlere de açık olan milli parkı mutlaka Çanakkale gezinize eklemelisiniz.

13. Kilitbahir Kalesi

Kilitbahir Kalesi çanakkale

İstanbul Kuşatması esnasında Papalık ile Bizans’ın işbirliğini önlemek amacıyla yaptırılan Kilitbahir Kalesi Fatih Sultan Mehmet imzası taşımakta ve ilginç mimarisi ile insanı büyülüyor.

Üçgen bir kuleye sahip olan yedi katlı yapısıyla bir yoncayı andıran Kilitbahir Kalesi, tarih boyunca Kanuni Sultan Süleyman, Sultan Abdulaziz ve II. Abdülhamit gibi isimler tarafından restore edilmiş ve ayrıca mimarisinde kiremit ile mermer gibi malzemeler bulunuyor.

14. Saat Kulesi

çanakkale gezilecek yerler Saat Kulesi

Şehrin kalbinin attığı merkez bölgesinde bulunan Çanakkale Saat Kulesi, 1896 senesinde inşa edilen bir yapı ve 20 metre yüksekliğinin yanı sıra, estetik mimarisi ile dikkat çekiyor. En üst kısmında kadranlı saatin yer aldığı bu beş katlı kulenin bir de çeşmesi bulunuyor.

15. Kazdağı Milli Parkı (İda Dağı)

İklimi, coğrafyası ve tertemiz bir doğa alanı olmasıyla Çanakkale’nin en güzel noktaları arasında bulunan Kazdağı Milli Parkı, piknik, doğa yürüyüşü ve kamp gibi aktiviteler yapabileceğiniz bir tema parkı olarak öne çıkıyor.

Çanakkale’de Gezilecek Diğer Yerler

Çanakkale gezilecek yerler yazısı boyunca gezip görmeniz gereken en önemli yerlerden bahsettik. Çanakkale’de yeterli zamanı olanlar gezi listelerine şu yerleri de ekleyebilirler: Gelibolu Mevlevihanesi, Yeni Zellanda Anıtı, Dardanos Plajı, Anzak Koyu, Kabatepe Kumsalı, Akbaş Şehitliği, Zargana Plajı, Afrodit Kaplıcaları, Parion (Biga), Seyit Onbaşı Anıtı, Bigalı Atatürk Evi, Çimenlik Kalesi, Müsellim Boğazı, Ayazma Mesire Yeri, Bebek Kayalıkları ve Apollo Simin Theus Tapınağı.

Çanakkale’de Bunları Yapmadan Dönmeyin

Çoğunlukla Kuzey Ege denizinde bulunan sardalya, Çanakkale mutfağında oldukça önemli bir yere sahip. Çanakkale’ye gitmişken siz de mutlaka sardalya denemelisiniz.

Yörenin mutfağına has bir tatlıyı denemeden dönmek olmaz! Bunlardan biri olan peynir tatlısı da mutlaka tatmanız gereken lezzetler arasında.

Kitaplara dahi konu olan ve efsaneleri ile ünlü Truva Atı’nı görmeden dönmeyin; zira hakkında duyacağınız birçok hikaye bulunuyor.

Çanakkale’de Nerede Kalınır? Otel Tavsiyeleri

Kolin Hotel Çanakkale
Kolin Hotel, Çanakkale’de konaklama yapabileceğiniz güzel tesislerden.

Çanakkale gezinizde konaklama için 3 yıldızlı Helen Hotel, Anzac Hotel, Hotel Helen Park ile 4 yıldızlı Akol Hotel, Büyük Truva Hotel ve 5 yıldızlı Kolin Hotel tercih edilebilir.

Çanakkale’de konaklama konusunda tüm gerekli bilgileri ve otel tavsiyelerimiz hakkında detayları Çanakkale’de nerede kalınır? başlıklı yazımızda bulabilirsiniz.

Çanakkale gezilecek yerler yazısı boyunca ülkemizin en önemli ve tarihi şehirlerinden olan Çanakkale ve çevresinde gezip görmeniz gereken en önemli yerler hakkında bilgi ve fotoğraflar paylaşmaya çalıştım.

Umarım bu yazı Çanakkale seyahatiniz öncesinde sizin için faydalı bir kaynak olmuştur. Çanakkale’de keyifli bir tatil geçirmenizi dilerim.