Kategoriler
Gezilecek yerler Uncategorized

Kızılcahamam Gezi Rehberi

Geçmişi M.Ö 2000’li yıllara uzanan Kızılcahamam, keşfetmeniz gereken adreslerden bir tanesidir. Termal tesis ve kaplıcaları ile önemli bir yer edinen ilçe, Ankara iline bağlıdır.

Yazı Başlıkları
Kızılcahamam Hakkında Bilgiler
Kızılcahamam JeoparkKızılcahaman Jeopark Alanları

Kızılcahamam Termal Suları
Kızılcahamam Gezilecek YerlerSoğuksu Milli Parkı
Alicin Manastırı
Abacı Peribacaları
Başköy Kalesi

Kızılcahamam Nerede?Haritası ve Konumu

Yalnızca termal tesisler değil, parkları ve kaleleri ile de dikkat çekici adreslerden bir tanesi olmayı başarıyor. Özellikle manastırların yoğun bulunduğu bir ilçe ve yalnızca yerli turistlere değil, yabancı turistlere de bu bağlamda hitap edebilmektedir. Kızılcahamam son dönemde özellikle kaplıcaları ile adından söz ettirmeyi başarıyor ve birçok hastalığa iyi gelen kaplıcaları sayesinde ziyaretçi akınına uğruyor.

Kızılcahamam Hakkında Bilgiler

Tarihi değerlerin ve kültürel mirasın kalelerinden bir tanesi olan Kızılcahamam, Ankara’ya bağlı bir ilçedir. Paleolitik döneme ait çok sayıda eseri hali hazırda bünyesinde barındırmaya devam eden ilçe, turistik gezilere de ev sahipliği yapmaktadır. Roma İmparatorluğu dönemine ait çok sayıda kalıntının da yer aldığı Kızılcahamam, Ankara için olduğu gibi ülkemiz için de önemli bir nitelik taşıyor.

Kızılcahamam YazısıKızılcahamam Yazısı

Hepimizin adını sık sık duyduğu meşhur Kızılcahamam sodası, ilçenin sembolü haline gelmiş durumda. Yer altının sunduğu bir diğer zenginlik ise termal sulardır ve ilçenin tanıtımında termal tesislerin de önemli bir yere sahip olduğunu belirtmek gerekiyor.

Kızılcahamam Jeopark

Bölgede yer alan çok sayıda jeolojik miras ile burası tam bir jeopark. Yer bilimcileri için eşsiz bir kaynak olan bölge, içerisinde çok sayıda jeolojik alan bulunuyor.

Kızılcahaman Jeopark Alanları
•Acı Deresi maden suyu ve travertenleri
•Alicin Kültürel Jeositi
•Balcılar Bazalt Sütunları
•Beşkonak Bazalt Sütunları Jeositi
•Beşkonak Fosil Yatakları Jeositi
•Abacı Peri Bacaları
•Gelin kayası (Oruçgazi türbesi, Kırmızı ebe, Ayran taşı)
•Kaplumbağa Kardeşler Jeositi
•Karagöl Jeositi
•Mahkeme Ağacin Kültürel Jeositleri
•Pelitçik Ağaç Fosilleri
•Seyhamamı Jeositi
•Uzunkavak (Kuzcapınar) silisleşmiş ağaç fosilleri

Kızılcahamam Termal Suları

Kızılcahamam Termal SularıKızılcahamam Termal Suları

“Destekleyici tedavi” olarak nitelendirilen kriterlere en uygun sular, Kızılcahamam’da karşımıza çıkıyor ve termal tesislerin yoğunluğu da bu yüzdendir. 37-47 santigrat derece aralığında olan sular, şifa dağıtmaya devam ediyor. Birçok hastalığın tedavi edilmesinde önemli bir rol oynadıklarını da söyleyebiliriz.

Kızılcahamam’daki termal suyun tortusuz olduğunu da belirtmek gerekiyor ve bu da suyun kullanımını çok daha mümkün ve kolay hale getiriyor. Yer altının insanlığa sunduğu en değerli varlıklardan bir tanesi olan bu şifalı sular, tesisler ile birlikte en iyi şekilde değerlendiriliyor ve ilçenin tanıtımında da önemli bir yere sahip olduğunu görebiliyoruz.

Kızılcahamam Gezilecek Yerler

Ankara’nın en etkileyici ilçelerinden bir tanesi olan Kızılcahamam, gezilip görülecek yerleri ile de dikkat çekici bir hal almış durumda. Dilerseniz bu adreslere hep birlikte göz atalım…

Soğuksu Milli Parkı

Kızılcahamam Soğuksu Milli ParkıKızılcahamam Soğuksu Milli Parkı

Ülkemizin en önemli milli parklarından biri olan Soğuksu Milli Parkı, sizlere zengin bitki örtüsü ve doğal güzelliği bir arada sunuyor.Detaylar Soğuksu Milli Parkı yazımızda.

Alicin Manastırı

Kızılcahamam Alicin ManastırıKızılcahamam Alicin Manastırı

Yapıldığı tarih net olarak bilinmeyen manastır, bir yamaçta ve yerden yaklaşık 70-80 metre yükseklikte bulunuyor. İlk bakışta akıllara Trabzon’da yer alan Sümela Manastırı geliyor. Ancak burası Sümela Manastırına göre oldukça eski. Bulunduğu konumdan dolayı da burayı ziyaret etmek isteyenleri zorlu bir parkur bekliyor.

Abacı Peribacaları

Kızılcahamam Abacı PeribacalarıKızılcahamam Abacı Peribacaları

İlçe sınırları içerisinde bulunan Abacı Peribacaları da yine yerli ve yabancı turistler tarafından akına uğrayan noktalardan bir tanesidir. Abacı Mahallesindeki peri bacaları, gerçek bir taş ormanını andırıyor ve dikkat çekici bir görüntü sergiliyor.

Soğuksu Milli ParkıSoğuksu Milli Parkı
Soğuksu Milli Parkı

Mogan Parkı ve GölüMogan Parkı ve Gölü
Mogan Parkı ve Gölü

Ankara Harikalar DiyarıAnkara Harikalar Diyarı
Ankara Harikalar Diyarı

Başköy Kalesi

Başköy Kalesi ilçenin en çok ziyaretçi alan adreslerinden biri olarak biliniyor. Başköy, ilçe sınırları içerisinde yer alan köylerden bir tanesi ancak sahip olduğu kale ile birlikte büyük bir önem taşıyor. Roma Döneminde meydana geldiği ifade edilen kalenin inşası da bir hayli ilginçtir. Volkanik kütlelerin oyulması ile inşa edilen kale, verilen emeği görsel olarak da kusursuz bir şekilde ortaya koyuyor.

Kızılcahamam Nerede?

İç Anadolu bölgesinde yer alan Kızılcahamam, Ankara’ya bağlı ilçelerden bir tanesidir. 1623 km2’lik yüzölçümüne sahip olan ilçe, Ankara’nın gelişen ve yenilenen yüzü olarak tanımlanıyor.

Alan olarak bir değerlendirme yapıldığında ülkemizin en büyük 140. ilçesi olarak karşımıza çıkıyor. Ankara şehir merkezi ile Kızılcahamam ilçesi arasında 62 km’lik bir mesafe söz konusudur. Şehir merkezinde bulunan otogarı kullanarak günün büyük bir kısmında seferlerine devam eden ilçe otobüslerini tercih edebilir ve seyahatlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Yaz aylarında seferler daha sık düzenleniyor ve firmalara bağlı olarak sefer saatlerinin değişiklik göstereceğini de belirtmekte fayda var. İlçe otobüslerinin yanı sıra otogarda 24 saat hizmet veren taksiler de bir diğer alternatif olarak karşınıza çıkacaktır.

Haritası ve Konumu

Bölge için harita ve ulaşım alternatiflerine konum bilgisi kısmından ulaşabilirsiniz.

Sizlerde gezilerinizi ve tecrübelerinizi yazımıza yorum yazarak bizlerle paylaşabilirsiniz.