Kategoriler
Gezilecek yerler Uncategorized

Eymir Gölü

Eymir Gölü, boyut olarak çok da büyük olmayan ve ufak bir göldür ve etrafındaki arazi ODTÜ’ye aittir. Göl genellik ile üniversitenin kürek takımının antrenman alanı olarak kullanılmaktadır.

Yazı Başlıkları
Eymir Gölü Hakkında Bilgiler
Eymir Gölü Resimleri
Eymir Gölü Kahvaltı
Eymir Gölü Nerede ve Nasıl Gidilir?Haritası ve Konumu

Eymir Gölü Hakkında Bilgiler

Boyut olarak çok büyük olmayan bu göl kış aylarında soğukların etkisinde kalarak donar. Donmuş gölün üzerinde herhangi bir aktivite yapılması çok tavsiye edilmemektedir. Fakat gölün donuk hali son derece hoş ve etkileyici bir manzara ortaya çıkartır.

Gölün kendisine ait özel bir flora ve faunası vardır. İçerisinde doğal güzellikleri barındıran göl adeta üniversitenin koruması altına alınmıştır. 1930 yıllarına ait bazı gezi yazılarında gölün etrafının kurak arazilerden oluştuğu ve yeşillik bulunmadığı belirtilmiştir. Daha sonrasında 1956 senesinde ODTÜ’nün kurulmasının ardından arazi üniversitenin kapsamına girmiştir. 1960’lı senelerde ise ODTÜ’nün rektörü olan Kemal Kırdaş’ın yoğun çabaları sonucunda gölün etrafında ağaçlandırma çalışmaları başlatılmıştır.

Bugün gölü ziyaret ettiğiniz zaman yemyeşil bir alan ile karşılaşırsınız. Biraz insanların yardımı ile biraz da doğanın gücü ile ortaya gerçekten son derece hoş bir manzara çıkmıştır. Aynı zamanda gölün etrafında 100’ü aşkın farklı kuş türü barınmaktadır. Buraya vardığınızda kuşları izleyebilir, kuş seslerini dinleyerek harika bir kahvaltı yapabilirsiniz.

Eymir Gölü Resimleri

Eymir Gölü ResimleriEymir Gölü Resimleri
Eymir Gölü Resimleri 2Eymir Gölü Resimleri 2
Eymir Gölü Resimleri 3Eymir Gölü Resimleri 3
Eymir Gölü Resimleri 4Eymir Gölü Resimleri 4
Eymir Gölü Resimleri 5Eymir Gölü Resimleri 5
Eymir Gölü Resimleri 6Eymir Gölü Resimleri 6
Eymir Gölü Resimleri 7Eymir Gölü Resimleri 7
Eymir Gölü Resimleri 8Eymir Gölü Resimleri 8
Eymir Gölü Resimleri 9Eymir Gölü Resimleri 9
Eymir Gölü Resimleri 10Eymir Gölü Resimleri 10
Eymir Gölü Resimleri 11Eymir Gölü Resimleri 11
Eymir Gölü Resimleri 12Eymir Gölü Resimleri 12
Eymir Gölü Kahvaltı

Bağ Evi adlı restoranda sabah kahvaltısı yapabilir ve eşsiz göl manzarasının tadını çıkartabilirsiniz. Bağ Evi yılın her sozunu müşterilerine açıktır kış aylarında özel kestane servisleri ve yaz aylarında ise organize ettikleri çeşitli barbekü partileri ile son derece ilgi görmektedir. Gerçekten son derece zengin bir açık büfe menüsüne sahip olan bu restoranda çay kesinlik ile denenmesi tavsiye edilen bir lezzettir.

Değişik ve aromatik bir çay servis etmektedirler. Pazar günleri açık büfe sizlere saat 10:00-13:00 arası hizmet vermektedir. Rezervasyon seçeneği de mevcuttur. Kahvaltıya veya akşam yemeklerine zaman zaman gösterilen yoğun talepten dolayı öncelik ile rezervasyon yapmanızı tavsiye ederiz.

Rezervasyon Numarası: 0312 490 98 99

Kızılcahamam Gezi RehberiKızılcahamam Gezi Rehberi
Kızılcahamam Gezi Rehberi

Anadolu Medeniyetleri MüzesiAnadolu Medeniyetleri Müzesi
Anadolu Medeniyetleri Müzesi

Etnografya Müzesi AnkaraEtnografya Müzesi Ankara
Etnografya Müzesi Ankara

Eymir Gölü Nerede ve Nasıl Gidilir?

Eymir gölü, Ankara, Orta Doğu Teknik Üniversitesi sınırlarının içerisinde yer almaktadır. Araba ile göle ulaşmak isteyenler orada bir park ücreti ödemek durumunda kalacaklardır. Ankara Gölbaşı’ndan ise göle çeşitli toplu taşıma araçları ile ulaşmanız mümkündür.

Bölge eskiden özel bir arazi olduğundan dolayı özel bir kart ile ziyaretler sağlanıyordu. Şuanda arazi halka açık olasa da özel araçlar için halen özel bir kart talep edilmektedir. Aksi takdirde de belirli bir ücret karşılığı içeriye girişleri sağlayabilirsiniz.

Haritası ve Konumu

Göl için harita ve ulaşım alternatiflerine konum bilgisi kısmından ulaşabilirsiniz.

Ankara gezilerinizde görülecek yerler listesi için Ankara’da gezilecek yerler yazımıza göz atabilirsiniz.

Sizlere Eymir Gölü gezilerinizi yazımızın altına yorum yaparak bizimle ve ziyaretçilerimiz ile paylaşabilirsiniz.