Kategoriler
Gezilecek yerler Uncategorized

Sazova Parkı Eskişehir

Eskişehir’de 2008 yılında ilk kez kapılarını aralayan park, aslında bir parktan çok daha fazlası. Bilim, sanat ve kültür merkezi olarak tasarlanan park, Türkiye’deki bir çok parka örnek teşkil edecek cinsten. Eğer sizin de yolunuz bir gün Eskişehir’e düşerse Sazova Parkı için en az bir gününüzü ayırmadan geri dönmeyin.

Yazı Başlıkları
Sazova Parkı Hakkında Bilgi
Sazova Parkı Giriş Ücreti
Sazova Parkı Bölümleri Masal Şatosu
Korsan Gemisi
Gezi Treni
Bilim, Deney Merkezi
Sabancı Uzay Evi
Hayvanat Bahçesi
ETİ Sualtı Dünyası
Türk Dünyası Merkezi
Esminyatürk (Türk Dünyası Şaheserleri Parkı)

Sazova Parkı Ziyaret Saatleri ve Günleri
Sazova Parkı Nerede ve Nasıl GidilirHaritası ve Konumu
İletişim Bilgileri
Bölgede Gezilecek Yerler

Sazova Parkı Hakkında Bilgi

Eskişehir’in ve belki de Türkiye’nin en büyük parklarından birisi olan Sazova Parkı, doğası ve atmosferi ile biraz nefes almak isteyen Eskişehirliler’in ilk duraklarından birisi. Ancak parkı bir çok benzerinden farklı kılan başka bir yönü ise içerisinde yer alan farklı temalara sahip merkezler.

Özellikle çocuklu aileler için bir nefes alma ve eğitim durağı olan park, tam anlamıyla gezilebilmesi için en az 1 günü hak ediyor.Parkın ilgi çeken bölümleri olan Masal Şatosu, Uzay Evi, Korsan Gemisi ve Sazova Parkı Akvaryumu ziyaretçilerin beğenisini kazanıyor.
Sazova Parkı ŞatoSazova Parkı Şato
Sazova Parkı Masal Şatosu

Sazova Parkı Giriş Ücreti

Sazova Parkı’na giriş ücretsiz. Ancak içerde yer alan birimlerde giriş ücretleri farklı. Park’ta giriş ücreti bulunan bölümler şu şekilde;

•Gezi Treni : Ücretsiz
•Otopark: 5 TL
•Korsan Gemisi: Yetişkinler için 3 TL, Çocuk için 1,50 TL.
•Bilim Deney Merkezi: Tam bilet 7, Çocuk 3 TL.
•Uzay Evi: Tam bilet 5 TL, Çocuk 2 TL.
•Eti Sualtı Dünyası: Tam 10 TL, Çocuk 5 TL
•Masal Şatosu: Tam 10 TL, Çocuk 5 TL.
•Hayvanat Bahçesi : Tam 10 TL, Çocuk 5 TL.
•Esminyatürk : Tam 3 TL

Sazova Parkı Bölümleri

Eskişehir’de yer alan ve hepimizi gururlandıran Sazova Parkı, kimi kaynaklarda Bilim Sanat ve Kültür Parkı olarak da geçebiliyor. Eskişehir’in gezi durakları arasında her zaman belli bir popülerliğe sahip olan Sazova Parkı, çok sayıda bloktan oluşuyor. Ana bölümler arasında hayvanat bahçesi, masal şatosu ve uzay evi, büyük ilgi görüyor. Sazova Parkı’nda 7’den 77’ye herkesin ilgisini çekebilecek bir şeyler bulmak mümkün. Genellikle çocuklu aileler, haftasonları burada büyük bir kalabalık oluşturuyor. Ülkemizin en modern ve en hızlı gelişen şehirlerinden biri olan Eskişehir’e de böyle bir yer yakışırdı zaten. 400 bin metrekarelik devasa bir alanın üzerine kurulan Sazova Parkı’na ait bölümleri yakından tanımaya ne dersiniz?

Masal Şatosu

Sazova Parkı Masal ŞatosuSazova Parkı Masal Şatosu

Sazova Parkı’nın en popüler bölümlerinden biri, hiç şüphesiz ki Masal Şatosu. Yurtdışında görmeye alışkın olsak da ülkemizde bu yapıya sahip bir yer bulmak pek mümkün değil. Bu nedenle şimdiki çocukların gerçekten de çok şanslı olduğunu vurgulayalım. Masal Şatosu, sizi gerçekten de bir masal diyarının içine sürükleyecek bir atmosfer vadediyor. Mimarisi ve küçük sürprizleri tümüyle bu yapıya hizmet ediyor. İhtişamlı görüntüsüyle dikkat çeken Masal Şatosu, en az adı kadar iddialı bir yer. Disneyland’ı anımsatan Masal Şatosu, ülkemizdeki saray ve kulelerden esinlenerek inşa edilmiş. Hediyelik eşya bölümleri ve terası her zaman şatonun en çok ilgi gören bölümleri. Masal Şatosu’nu saat 17.00’a kadar rahatça ziyaret edebilirsiniz.

Korsan Gemisi

Sazova Parkı Korsan GemisiSazova Parkı Korsan Gemisi

May Flower temasıyla dikkat çeken Korsan Gemisini gezmek için yetişkinlerde 3 TL, çocuklardan ise 1.5 TL ücret talep ediliyor. Kaptan Köşkü’nün de kendi içinde çeşitli bölümleri bulunuyor. Geminin hemen yan tarafından yapay bir göl bulunuyor. Gölet üzerinde her daim yüzen ördekleri görebilirsiniz. Bu ördekler özellikle de çocukların hemen ilgisini çekiyor. Korsan Gemisi’ne girdiğinizde bilhassa zindan bölümünü es geçmemelisiniz.

Gezi Treni

Gezi Treni Sazova ParkıGezi Treni Sazova Parkı

Sazova Parkı’nın ücretsiz bölümlerinden birisi de Gezi Treni. Parka girdiğinizde sol bölümde trene ait durak dikkatinizi çekecektir. Parkın etrafında 15 dakikalık bir tur yapan tren, parka müthiş bir renk katıyor. Parkın bazı bölümlerinde kimi duraklar bulunuyor. Bu duraklarda Gezi Treni yeni yolcular alıyor. Trenin en büyük handikabı ise çoğu zaman kalabalık olması. Özellikle ücretsiz olması trene olan ilgiyi daha da fazla arttırıyor.

Bilim, Deney Merkezi

Bilim, Deney Merkezi Sazova ParkıBilim, Deney Merkezi Sazova Parkı

Sazova Parkı’nın en işlevsel yerlerinden olan Bilim Deney Merkezi, çocukların verimli zaman geçirmeleri açısından çok önemli bir bölüm. Bölümün amacı çocuklara bilimin neden bu kadar önemli olduğunu yerinde ve somut örnekler üzerinden aşılamak. Ziyaret saatleri sadece 1’er saat süre ile sınırlı. Bilim Deney Merkezi Pazartesi günleri kapalı oluyor.

Sabancı Uzay Evi
Sazova Parkı Uzay EviSazova Parkı Uzay Evi
Sazova Parkı Uzay Evi

Bu bölüm adından da anlaşılacağı üzere Sabancı’nın sponsorluğu ile yaptırılmıştır. Parkın sol bölümünde yer alan tesis, oldukça büyük bir top şeklinde dizayn edilmiş. Sunumların ve çeşitli görsel şovların organize edildiği Sabancı Uzay Evi’nin toplam kapasitesi ise 90. Uzay dünyasına dair akla gelebilecek her türlü konu, çocukların anlayacağı bir dille, eğlenceli bir biçimde aktarılmaktadır. Sabancı Uzay Evi’ne giriş ücreti yetişkinler için 10 TL ve çocuklar için 5 TL olarak belirlenmiştir.

Hayvanat Bahçesi

Hayvanat Bahçesi Sazova ParkıHayvanat Bahçesi Sazova Parkı

Tabi ki çocukların vazgeçilmez eğlencesi: hayvanlar. Henüz 2 sene önce eklenen hayvanat bahçesine şimdiden oldukça büyük bir ilgi söz konusu. Parkın en ilginç misafiri ise kesinlikle penguenler. Ülkemizde pek çok hayvanat bahçesinde, penguenlerle karşılaşmak pek mümkün değil. Hayvanat bahçesine sadece lemurları ve penguenleri görmek için gelenler ağırlıkta. Sabah 10.00 ve akşam 18.00 saatleri arasında burayı ziyaret edebilirsiniz. Detaylar Eskişehir Hayvanat Bahçesi yazımızda.

ETİ Sualtı Dünyası

Sazova Parkı AkvaryumSazova Parkı Akvaryum

Toplamda 2100 civarında balık çeşidine ev sahipliği yapan ETİ Sualtı Dünyasında aynı zamanda çok sayıda sualtı tüneli de bulunuyor. Burası, hayvanat bahçesinden bağımsız bir bölüm olmadığı için bilet için ekstra ücret ödemenize gerek yok.

Türk Dünyası Merkezi

Türk Dünyası Merkezi Sazova ParkıTürk Dünyası Merkezi Sazova Parkı

Anadolu Üniversitesinin büyük emekleri ile oluşturulan bölüm, parkın son bölümünde yer alıyor. İsminden de anlaşılacağı üzere Türk Dünyası Merkezi, tarih boyunca dünyaya mal olmuş önemli Türk şahsiyetlerine ait eserleri bünyesinde barındırıyor. Bilgi Bankası, Kültür Okulu ve Musiki Tarihi Müzesi, Balmumu Heykelleri, buranın en önemli bölümleri arasında gösterilebilir.

Esminyatürk (Türk Dünyası Şaheserleri Parkı)

Esminyatürk (Türk Dünyası Şaheserleri Parkı)Esminyatürk (Türk Dünyası Şaheserleri Parkı)

Burası minyatür şeklinde tasarlanmış, son derece ilgi uyandırıcı bir bölümdür. Türk Dünyasına ait eserlerin çeşitli minyatürlerine bu bölümde tanıklık edebilirsiniz. Esminyatürk giriş ücreti yetişkinler için yalnızca 3 TL olarak belirlenmiş.

Sazova Parkı Ziyaret Saatleri ve Günleri

Park haftanın her günü ziyarete açık. Ancak içerisindeki birimlerin ziyaret saatleri ve günleri farklılık gösterebiliyor. Bazı birimler için ziyaret günleri ve saatleri şu şekilde;

Eti Sualtı Dünyası Ziyaret Günleri ve Saatleri: Haftanın 7 günü 10:00 ile 19:00 arası.

Bilim Deney Merkezi Ziyaret Günleri ve Saatleri: Pazartesi hariç hafta içi 11:00-16:00 arası saatlik seanslar. Hafta sonunda ise kapanız bir saat daha geç, 17:00’de.

Uzay Evi Ziyaret Günleri ve Saatleri: Pazartesi güleri hariç 11:00 ile 15:00 arasında. Hafta sonları ise 11:00 ve 16:00 arasında.

Masal Şatosu Ziyaret Günleri ve Saatleri: Şato pazartesi günleri kapalı. Diğer günler 10:00 ile 17:30 arasında ziyarete açık ancak şatoda farklı konseptte turlar var ve bu turlarla geziliyor. Bu konuda en detaylı bilgiyi ise günübirlik olarak iletişim merkezinden almak mümkün.

Sazova Parkı Nerede ve Nasıl Gidilir

Parka ulaşım için tercih edilebilir en güzel yol şahsi aracınız ile gitmek. Eskişehir-Kütahya Yolu üzerindeki parka ulaşım şehir merkezinden 15-20 dakika içerisinde mümkün.

Otobüsle gelmek isteyenlerse Odunpazarı’ndan kalkan 11, 17 ve 31 nolu hatlarla da parka gelebilirler.

Haritası ve Konumu

Park için harita ve ulaşım alternatiflerine konum bilgisi kısmından ulaşabilirsiniz.

Eskişehir Hayvanat BahçesiEskişehir Hayvanat Bahçesi
Eskişehir Hayvanat Bahçesi

Moi Park Eğlence MerkeziMoi Park Eğlence Merkezi
Moi Park Eğlence Merkezi

Eskişehir’de Ne Yenir, Nerede YenirEskişehir’de Ne Yenir, Nerede Yenir
Eskişehir’de Ne Yenir, Nerede Yenir

İletişim Bilgileri

Park Eskişehir’de Sazova Mahallesi’nin sınırları içerisinde. Park içinde yer alan birimlerin bir çoğu ziyaret saatleri de dahil olmak üzere birbirinden bağımsız. Park içerisinde yer alan birimlerden bazılarının iletişim numaraları ise şu şekilde;

Masal Şatosu: (0222) 300 00 15
Eti Su Altı Dünyası: (0222) 300 00 66
Bilim Deney Merkezi ve Sabancı Uzay Evi: (0222) 444 8 236

Adres : Sazova Mahallesi, Sazova Bilim Kültür Sanat Parkı Eskişehir / Türkiye

Bölgede Gezilecek Yerler

Parkın yakınında gezilecek yerler arasında Porsuk Çayı yer alıyor. Ayrıca şehrin diğer görülmesi gereken yerleri için de Eskişehir gezilecek yerler yazımıza göz atabilirsiniz.

Sizlerde gezilerinizi ve tecrübelerinizi yazımıza yorum yazarak bizlerle paylaşabilirsiniz.