Kategoriler
Gezilecek yerler Uncategorized

Ulubey Kanyonu ve Cam Teras

Dünyanın en büyük kanyonu ABD de Arizona eyaletindedir. Dünyanın ikinci büyük kanyonu ise Türkiye de Uşak ilindedir. Etrafı Ulubey çayı ile çevrilidir. Ulubey Kanyonu Ulubey çayının ortasında etrafında da başka birçok kanyonlar bulunur.

Yazı Başlıkları
Ulubey Kanyonu Hakkında Bilgiler
Ulubey Kanyonu Cam Teras
Ulubey Kanyonu Cam Teras Giriş Ücreti
Ulubey Kanyonu Nerede Ve Nasıl Gidilir
Ulubey Kanyonu Cam Teras ResimleriUlubey Kanyonu Ulaşım Haritası

Ulubey Kanyonu Hakkında Bilgiler

Türkiye’nin her tarafı bir cennet ve eşi benzeri bulunmayan doğal bir yapıya sahiptir. Bunlardan bir tanesi de Ulubey Kanyonudur. Ulubey Kanyonunun uzunluğu 45 kilometredir. Derinliği ise 50-170 metredir. Böylesine muhteşem bir kanyon birçok kişi tarafından maalesef bilinmemektedir. Uşak ilinin. Kanyonların oluşması belli aralıklarla meydana gelen erozyonların toprağı aşındırması sonucunda oluşmuştur. Kanyonlardaki toprak yapısı granit ve kum taşı gibi sert kayalardan oluşmuştur. Kanyonların oluşumunda hava akımlarının etkisi çoktur.

Nemli bölgelere nazaran kuru hava akımları kanyonların oluşumunda etkilidir. Jeolojik yapısının bir özelliğini yansıtan Ulubey Kanyonu, bölgedeki hava kirliliği yüzünden turizme açılamamaktadır. Etrafında bulunan derelerin temizlenmesi düşünülüyor, ondan sonra turizme açılması bekleniyor. Bu bölgenin ve Ulubey Kanyonunun bir turizm beldesi olduğunu, etrafında düzenlemeler yapılırsa yamaç paraşütü ve doğa turizmine açılması bekleniyor. Ancak sanayi atıklarının bölgeyi çok fazla kirlettiği söyleniyor. Bölgede bulunan organize sanayinin kimyasal atıkları bölgenin doğal zenginliğini yok ediyor maalesef.

Ulubey Kanyonu Cam Teras

Ulubey Kanyonu Cam TerasUlubey Kanyonu Cam Teras

Cam teras yapılması fikri son derece enteresan bir fikir, 2015 yılında hizmete açılmış. Ulubey Kantonuyla çok örtüşen bir mimariye sahiptir. İçinde büyük bir kafeterya, 135 m2 alanı da tamamen camlarla kaplı. Kurşungeçirmez özelliği olan camların kalınlığı 30 mm kalınlığındadır. Ürkütücü bir uçurumun üzerinde kurulmuş olan Ulubey Kanyonu Cam Teras yükseklik korkunuz yoksa yâda size tavsiyemiz her şeye rağmen Cam terasa çıkmanız. Belki bir vesileyle yükseklik korkunuzu da yenersiniz. Çünkü o muhteşem manzarayı kaçırmayın derim. Hatta bazı çiftler orada o eşsiz manzarada düğün ve nikâh bile yapıyorlar.

Büyük Kanyon Bulutlar ArasındaBüyük Kanyon Bulutlar Arasında
Büyük Kanyon Bulutlar Arasında

Türkiye’nin En İyi Kamp Yerleri : En Güzel 20 Kamp AlanıTürkiye’nin En İyi Kamp Yerleri : En Güzel 20 Kamp Alanı
Türkiye’nin En İyi Kamp Yerleri : En Güzel 20 Kamp Alanı

Sansarak KanyonuSansarak Kanyonu
Sansarak Kanyonu

Ulubey Kanyonu Cam Teras Giriş Ücreti

Cam teras giriş ücreti 3 TL. İçinde yemek yiyebilir, kahve ve çayınızı eşsiz manzarayı izlerken içebilirsiniz. Ulubey Kanyonu Cam Teras projesi, bölgenin turizme açılmaya karar verilmesiyle yapılmış. Gerçekten de yapıldıktan sonra hedeflenen turist sayısına ulaşmış durumda. Kanyonda alış veriş yapabileceğiniz yöresel hediyelik eşyalar, eğlence parkları ve turistlerin konaklayabileceği konaklama alanlarının ya proje kapsamında olduğunu ve en yakın zamanda bunun hayata geçirileceği müjdesini de vermiş olalım.

Ulubey Kanyonu Nerede Ve Nasıl Gidilir

Türkiye gerek doğal zenginlikleri, gerek tarihi eşsiz güzellikleriyle eşi benzeri olmayan bir ülke. Uşak ili ve sınırları içinde bulunan kanyon, Ulubey ilçesinde yer almaktadır.

Uşak il merkezine 30 km mesafede olan Ulubey’e her gün otobüs kalkıyor. Ulaşım konusunda hiçbir sıkıntı yaşamazsınız. Bir başka alternatif ise Manisa Alaşehir yolu kullanmaktır. Tatil turlarının da geziler düzenlediği bölgeyi tur programı içinde de gezebilirsiniz. Yürümeyi seviyorsanız yürüyerek de gezmeniz mümkün. Bu bölgede tırmanma sporları yapılmakta, balonla gezinti de düzenlenmektedir. Bizim tavsiyemiz Uşak il merkezinde konaklamanız, Ulubey Kanyonu ve Cam terası günübirlik düzenlenen turlarla da gezebilirsiniz. İsterseniz kanyonun yüksek tepelerinde çadır kurup kamp yapabilirsiniz. Ulubey Kanyonuna gezi planlamak istiyorsanız size en doğru zamanın bahar ve yaz ayları olacağını söyleyebiliriz.

Ulubey Kanyonu Cam Teras Resimleri

Ulubey Kanyonu Cam TerasUlubey Kanyonu Cam Teras
Ulubey Kanyonu Cam TerasUlubey Kanyonu Cam Teras

Ulubey KanyonuUlubey Kanyonu

Ulubey Kanyonu Cam TerasUlubey Kanyonu Cam Teras
Ulubey KanyonuUlubey Kanyonu
Ulubey Kanyonu Cam TerasUlubey Kanyonu Cam Teras

Ulubey Kanyonu Cam TerasUlubey Kanyonu Cam Teras

Ulubey Kanyonu Ulaşım Haritası

Kanyon için harita ve ulaşım alternatiflerine konum bilgisi kısmından ulaşabilirsiniz.

Sizlerde gezilerinizi ve tecrübelerinizi yazımıza yorum yazarak bizlerle paylaşabilirsiniz.