Kategoriler
Gezilecek yerler Uncategorized

Maşukiye Gezi Rehberi

Kocaeli ilinde yer alan Maşukiye konumu itibari ile güzel bir yerdedir. Sapanca Gölünün kıyısında ve Kartepe’nin eteklerinde yer alır. Dört mevsim size farklı bir güzellik sunar. Turistik bir yer haline gelen ve her mevsim ziyaretçi akınına uğramaktadır.

Yazı Başlıkları
Maşukiye’de Gezilecek YerlerAygır Deresi
Yaylalar Mutlaka Görülmeli
En Lezzetli Alabalık Restoranları
Maşukiye Kahvaltı
Sapanca Ziyareti Unutulmamalı
Kartepe’nin Muhteşem Manzarası

Maşukiye Konaklama TavsiyesiMaşukiye Otelleri

Maşukiye Resimleri Maşukiye Video Görüntüleri

Maşukiye Nerede Maşukiye’ye Nasıl Gidilir
Maşukiye Haritası ve Konumu

İzmit’e 20 km uzaklıkta bulunan bu bölge, daha çok hafta sonu kaçamakları için tercih edilmektedir. Kuzeyinde Sapanca Gölü, güneyinde de Kartepe’nin bulunduğu Maşukiye’de görülmeye değer doğal güzellikler bulunmaktadır. Özellikle organik ürünleri ve şelalelerle kaplı alabalık restoranları ile ünlü hale gelen beldede, hem kafa dinlemek hem de birbirinden başarılı lezzetlerin tadına varmak mümkün.

MaşukiyeMaşukiye

19. yüzyılın sonlarında Çerkez Murat Bey’in girişimleriyle kurulan Maşukiye köyü, bugün Kocaeli’nin en önemli turizm merkezlerinden birisi olarak dikkat çekiyor. Batum ve Romanya’dan gelenlerin haricinde Kafkas-Rus savaşı sürecinde bölgeye sığınan Çerkezler, Maşukiye tarihinin saç ayaklarını oluşturur. Köye gelenlerin herkesi kendine aşık ettiğine inanıldığı için, Aşıklar Köyü olarak da anılmaktadır. Bu bağlamda da balayı için pek çok çift, bu harika köyü tercih etmektedir.

Köy, aynı zamanda yakın tarihimizin ilk kadın belediye başkanını çıkartmayı başarmıştır. Senenin her dönemi yerli ve yabancı turistleri ağırlayan Maşukiye’de, özellikle de haftasonlarında ciddi bir izdiham yaşanıyor. Ormanlık bir alanın gölgesinde kurulan bu eşsiz köyde, dereden akan suyun sesini dinlemek, uzun doğa yürüyüşlerine çıkmak, sevdiklerinizle beraber piknik yapmak ve temiz havanın ayrıcalığını yaşamak, size oldukça iyi gelecektir. Özellikle de Aygır Deresi, vakit geçirmekten en keyif alacağınız yerlerin başında gelecektir.

Görsel şölenin dışında damak tadınıza hitap eden yiyeceklerin tadına bakmayı unutmayın. Doğanın tüm güzelliklerine burada rastlama imkanınız bulunuyor. Coğrafi konumu bakımından da turizm için oldukça elverişli olan bu yer gezilecek yerler bakımından doğa tutkunlarının gözdesi haline geliyor.

Maşukiye ResimleriMaşukiye Resimleri

Maşukiye’de Gezilecek Yerler

Çevre il ve ilçelerden çok fazla ziyaretçi akınına uğrayan bu yer gezilecek yerler bakımından çok zengindir. Özellikle bir hafta sonunuzu ayırıp Kirazlı Yaylasını ziyaret edebilirsiniz. Yaylada dilediğinizce piknik yapabilir aynı zamanda Sapanca Gölü ve İzmit Körfezi manzarasının tadını çıkarabilirsiniz.

Maşukiye merkezi dendiği zaman akla ilk olarak restoranları ve lezzetli yemekleri gelmelidir. Aynı zamanda kirazı ile meşhur olan beldede bulunan kiraz bahçeleri ziyaret edilebilir. Bunun haricinde Pazar günleri merkez meydanda başlatılan meyve sebze pazarı dolaşılmalı ve en taze ürünler uygun fiyatlarıyla satın alınmalıdır. Pazarın karşısında yer alan el sanatları çarşısı da mutlaka gezilmelidir.

Aygır Deresi

Doğal güzelliği ile merkeze yakın yerde bulunan Aygır Deresi de mutlaka görülmelidir.Kartepe’nin zirvesinden başlayan bu dere bu bölgeye kadar uzanır. İçinde bulunan şelale de görenleri büyüleyecek güzelliktedir. Bu muhteşem gezi sizin iştahınızı açacaktır. Gezi boyunca bir çok restaurantta alabalık yeme imkanına sahipsiniz.

Yaylalar Mutlaka Görülmeli

Muhteşem doğası ile meşhur olan Maşukiye beldesinde sakinliği doyasıya yaşatacak birçok değerli yayla bulunmaktadır. Kirazlı Yaylası ve Kuzu Yaylası en ünlü yaylalarıdır. Bunlar haricinde Soğucak Yaylası, Sultanpınar Yaylası, Çiğdem Yaylası ve Dikmen Yaylası de görülmesi için not edilmeli.

En Lezzetli Alabalık Restoranları

Maşukiye demek organik ürünleri ile ünlü olan alabalık restoranları demektir. En iyi alabalık restoranları genelde Maşukiye merkezinde yer alır. Birçok restoranı doğa ile iç içedir ve içlerinde küçük şelaleler bulunur. Kartepe‘ye doğru görülecek restoranlar ise daha çok manzaraları ile ünlüdür. En azından bir gece kalacak olan misafirler, her öğünü farklı bir restorantta denemelidir.

En ünlü resoranları ise şöyledir; Saklı Bahçe Restoran, Derin Irmak Kahvaltı Evi, Yeşilköy Sapanca Restoran, Vadi Restaurant, Pınar Alabalık, Osmanlı Bahçesi. Tesis konusunda her ziyaretçi kendi deneyimlerine göre en iyisine karar vermelidir. Her restoranda ayrı bir hizmet kalitesi söz konusudur.

Maşukiye Kahvaltı

Sapanca, Kartepe ve Maşukiye kahvaltı için çokça tercih edilen bölgelerden. Özellikle İstanbul’a yakın olmasıda tercih nedenlerinden birisi diyebiliriz. Tabi doğal güzelliği, manzarası ve mekanları da tercih edilmesinde en büyük etken. Bölgede kahvaltı için çok sayıda mekan bulunuyor. Bu mekanların detayları ise Maşukiye kahvaltı yerleri yazımızda yer alıyor.

Sapanca Ziyareti Unutulmamalı

Maşukiye’nin hemen yanında bulunan Sapanca’ya uğramadan dönmek olmaz. Özellikle Sapanca Gölü’nün merkez bölümünde yer alan sahilinde güzel bir yürüyüş gerçekleştirmeden, deniz bisikletine binerek bölgeyi gezmeden dönülmesi önerilmez. Maşukiye’den Sapanca’ya giden yol üstünde yer alan Kırkpınar bölgesi de Sapanca Gölü’nün kenarında bir şeyler yiyip içilebilecek en güzel tesisler ile kaplıdır. Sapanca manzarası her mevsimde ayrı bir güzellik değeri taşımaktadır.Sapanca’da görülmesi gereken yerlere Sapanca’da Gezilecek Yerler yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Kartepe’nin Muhteşem Manzarası

İstanbul’a yakınlığı ile bilinen Kartepe, Marşukiye’ye ortalama 16 km uzaklıkta yer almaktadır. Kayak turizmi açısından oldukça değerli bir bölgedir. Yolculuk özel araçlarla en fazla 25 dakika sürmektedir. 1601 m yükseklikte yer alan dağ, Marmara Bölgesi’nin en yüksek 2. dağı olarak da dikkat çekmektedir. Kayak turizmi haricinde de Kartepe bölgesi görülmesi gereken özel bir yerdir. Muhteşem bir manzaraya ve tertemiz bir dağ havasına sahiptir. Kartepe’ye çıkarken çevresinde birçok restoran olduğu da görülecektir. Özellikle Sapanca Gölü manzarasını da gören bir restoran seçimi ile Kartepe’nin keyfi en iyi şekilde yaşanabilir.Kartepe hakkında detaylar için Kartepe Kayak Merkezi yazımıza da göz atabilirsiniz.

Maşukiye gezilecek yerlerMaşukiye gezilecek yerler

Bölgede özellikle kahvaltı mekanları ile alabalık restoranları yoğun ilgi görüyor diyebiliriz.Hafta sonları günübirlik gelen ziyaretçiler ve tatilini burada geçirenler serpme kahvaltı ve alabalık restoranlarını tercih ediyorlar.Bölgenin doğa ile iç içe olması ve organik ürünlerinin de bol olması sebebi ile serpme kahvaltı keyfi için ideal bir nokta.

Maşukiye Konaklama Tavsiyesi

Maşukiye ve çevresinde konaklama yapabileceğiniz pek çok otel ve pansiyon bulunmaktadır.Bu otel ve pansiyonlar arasında en iyi puana ve yoruma sahip olanları sizler için listeledik.

Maşukiye Otelleri
•NG Sapanca Wellness
•My Green Boutique Hotel
•Motali Life
•Cevizdibi

Maşukiye Resimleri

MaşukiyeMaşukiye
Maşukiye ResimleriMaşukiye Resimleri
MaşukiyeMaşukiye
MaşukiyeMaşukiye
Maşukiye KahvaltıMaşukiye Kahvaltı
Maşukiye ŞelaleMaşukiye Şelale
Maşukiye MekanlarMaşukiye Mekanlar
Maşukiye MerkezMaşukiye Merkez
Maşukiye Kahvaltı YerleriMaşukiye Kahvaltı Yerleri
MaşukiyeMaşukiye
Maşukiye GörselleriMaşukiye Görselleri
Maşukiye ManzaraMaşukiye Manzara
Maşukiye Akarsu ManzaraMaşukiye Akarsu Manzara
Maşukiye DoğasıMaşukiye Doğası
Maşukiye Dere Kenarında KahvaltıMaşukiye Dere Kenarında Kahvaltı
Maşukiye DeresiMaşukiye Deresi
Maşukiye Video Görüntüleri

Maşukiye Kahvaltı Yerleri : Maşukiye ve Sapanca Kahvaltı RehberiMaşukiye Kahvaltı Yerleri : Maşukiye ve Sapanca Kahvaltı Rehberi
Maşukiye Kahvaltı Yerleri : Maşukiye ve Sapanca Kahvaltı Rehberi

Sapanca GölüSapanca Gölü
Sapanca Gölü

Sapanca’da Gezilecek YerlerSapanca’da Gezilecek Yerler
Sapanca’da Gezilecek Yerler

Maşukiye Nerede

Maşukiye hangi ile bağlı diye sorarsanız cevabı Kocaeli.Kuzeyinde Sapanca Gölü, güneyinde ise Kartepe bulunmaktadır.Bu güzel beldenin Soğuklu ve Çınarlı olmak üzere iki mahallesi bulunmaktadır.Sapanca gölüne sınırdır ve doğusunda Sakarya ili bulunmaktadır.

Maşukiye NeredeMaşukiye Nerede

Maşukiye’ye Nasıl Gidilir

Ulaşım için karayolu ve demiryolu seçeneğiniz bulunmaktadır. E-5 yada Tem otoyolu sizi bu güzel yere ulaştıracaktır. Tem otoyolundan gelen ziyaretçilerin İzmit doğu çıkışına yönelmeleri gerekir. Buradan Adapazarı yönüne dönüp Sapanca ayırımına geçip 7-8 km sonra buraya ulaşabilirler. İstanbul istikametinden ulaşım sağlayan ziyaretçilerin İzmit’e gelindiğinde doğu çıkışını kullanmaları gerekir.Gişelerden Adapazarı, Kartepe istikametine yönelip Sapanca yönüne dönüp Maşukiye tabelalarını takip edebilirsiniz.

Maşukiye Haritası ve Konumu

Maşukiye için harita ve ulaşım alternatiflerine konum bilgisi kısmından ulaşabilirsiniz.

Sizlerde gezilerinizi ve tecrübelerinizi yazımıza yorum yazarak bizlerle paylaşabilirsiniz.