Kategoriler
Gezilecek yerler Uncategorized

Saklıkent Kanyonu Fethiye

Ege’de tatil denilince akla ilk gelen yerlerden biri Fethiye’dir. Fethiye en çok Ölüdeniz ile meşhurdur ama onun yanında tarihi ve doğa harikası olan Saklıkent Kanyonu ile de bilinir. Saklıkent, Fethiye’den ortalama 45 dakika uzaklıktadır. Saklıkent Kanyonu tarihi birçok mekana yakın olmasına rağmen 26 yıl önce bir çoban sayesinde keşfedilmiştir. Mayıs ayında dağlardaki eriyen karın buz gibi suyu kayaların arasında saklanan cennete doğru akar.

Yazı Başlıkları
Saklıkent Kanyonu Milli Parkı
Saklıkent Kanyonu Giriş Ücreti
Saklıkent Kanyonu Nerede ve Nasıl Gidilir?Harita ve Konumu

Saklıkent Kanyonu Milli Parkı

Saklıkent Kanyonu Milli ParkıSaklıkent Kanyonu Milli Parkı

Akdeniz’in en özel yerlerindendir Saklı Kent Milli Parkı. Park kanyon sayesinde değerli hale gelmiştir. Milli park gezilmeye değer nitelikte harika bir doğa mucizesidir. İster araba kiralayın ister günlük özel turlara katılın ama bu doğa harikası yeri görmeden buralardan gitmeyin. İlk girdiğinizde kayaların arasında gizlenmiş kanyon sizi karşılar. Kanyonda suyun içerisinde gezineceğinizden kayaların üzerinden geçmek zorunda kalacaksınız bu yüzden ya sandalet tarzında ya da lastik deniz ayakkabılarından alsanız daha rahat bir gezi yapmış olursunuz. Eğer yanınızda getirmek istemezseniz orada kiralayabileceğiniz ya da satın alabileceğiniz yerler vardır. İlk girdiğinizde kayalıklara bağlanmış tahtadan bir yol üzerinden yürüyorsunuz.

Altınızda akan kanyon ile harika bir yürüyüş sizi bekliyor. İlk etapta kanyon suyu size çok sakin gelebilir ama adımlarınız ilerledikçe suyun şiddeti artıyor ve beyaz köpüklü sular sizi bekliyor. Bu suda yüzme hayali bile insanı o aşamada heyecanlandırmaya yetiyor. İlerlediğinizde düz giden bir tarafında da minik bir adaya giden bir yol ayrımı karşılayacak sizi. Kayaların arasında ağaçların içinde ve şiddeti artan hırçın suyun ilerisine doğru ilerledikçe üşümeye başladığınızı hissedeceksiniz. Bu sıcaklarda böyle fırsat her zaman gelmez insanın ayağına o yüzden tadını çıkarmanızı tavsiye ediyoruz. Size yol ayrımındaki bir adadan bahsetmiştim. İşte o ada yalnızlığı ve sakinliği seven insanların mekanı. Masaların olduğu ve suyun çıkış kaynağını dahi net görebildiğiniz sadece su sesini duyduğunuz muhteşem bir yere çıkıyor.

Saklıkent Kanyonu YürüyüşSaklıkent Kanyonu Yürüyüş
Saklıkent Kanyonu Yürüyüş

Yazın ortası ve 40 derecelik bir sıcaklık olmasına rağmen akan suyun soğukluğu insanın ayaklarını uyuşturuyor. Kan basıncınızın bir anda hareketlenmeye başlayacağını hissedeceksiniz. Şu sıcaklarda içinizi fazlasıyla serinletecek serin suyun keyfini çıkarmaya ne dersiniz? Ada bölgesinden kanyonun olduğu asıl yere ilerlemek için hırçın su akıntısının ortasından geçmek gerekmektedir. İnsanlar akıntıya kapılıp kazalar meydana gelmesin diye kanyona kadar sağlam bir halat bağlamışlar. Ve ona tutunarak karşıya geçebiliyorsunuz. Şu aşamada yanınıza yedek kıyafet aldığınızı umuyoruz çünkü karşıdan karşıya geçerken baya ıslanıyorsunuz. Ve kayalıklar yüzünden takılıp düşmenizde olası bir durum o yüzden yanınıza yedek kıyafet almalısınız.
Saklıkent Kanyonu Kahvaltı Yemek TesisleriSaklıkent Kanyonu Kahvaltı Yemek Tesisleri
Saklıkent Kanyonu Su Kenarındaki Tesisler

Kanyona geldiğinizde o hırçın sudan eser kalmıyor. Daha sakin ve rahat yürüyebileceğiniz bir yere geliyorsunuz. Bu kez ise kayaların arasında yapacağınız heyecanlı yürüyüş karşılıyor sizi. Geçmiş zamanda su kayalara öyle şekiller vermiş ki suyun gücünü bu kayalara bakarak daha iyi anlıyorsunuz. İki dağın arasında asılı kalmış kayalar üzerinize düşecekmiş gibi dursa da hala sağlamlar merak etmeyin. Yürüyüş ilerledikçe yollar daralıyor ve geçmesi de zorlaşıyor. Kimisi geri dönüyor kimisi de devam ediyor. Zor engebeli dar yollar bir süre sonra gökyüzünü görmenizi engelliyor. Ama eğer o yoldan ileri gidebilirseniz sizi minik bir şelale karşılıyor. Orada serin suyun altında vakit geçirebilirsiniz. Geri dönerken kayaların arasından biraz düşerek geçiyorsunuz ama görmeye değer bence.
Saklıkent Kanyonu Serin SularıSaklıkent Kanyonu Serin Suları
Saklıkent Kanyonu Serin Suları

Saklıkent Kanyonu Giriş Ücreti

Şimdi gelelim bu güzel doğa harikası yerin giriş ücretine. Tam giriş ücreti 8 TL öğrenci fiyatı 4 TL‘dir. Yazıda da söylediğimiz gibi kayalıklar ayaklarınızı acıtacağından lastik ayakkabı kiralayabilir ya da satın alabilirsiniz. Satın alırsanız ortalama 15 TL ücreti var. Eğer kiralamak isterseniz ücreti 4 TL‘dir. Orada muhteşem lezzetleri olan lokantalar da var. Böyle bir doğa, serinlik suyun sesi ile acıkmamak mümkün değil. Ortalama 25-30 TL ile rahat bir yemek yersiniz.

Saklıkent Kanyonu Yürüyüş YollarıSaklıkent Kanyonu Yürüyüş Yolları

Günlüklü KoyuGünlüklü Koyu
Günlüklü Koyu

Fethiye Gezilecek YerlerFethiye Gezilecek Yerler
Fethiye Gezilecek Yerler

Kabak Koyu FethiyeKabak Koyu Fethiye
Kabak Koyu Fethiye

Saklıkent Kanyonu Nerede ve Nasıl Gidilir?

Kanyon ve Milli Park, Antalya ve Muğla ili sınırında yer almaktadır.Fethiye’ye 45 km ve Antalya’ya 50 km uzaklıktadır. Fethiye şehir merkezinden her saat başı dolmuşlar vardır. Onlarla da rahatlıkla ulaşımınızı sağlayabilirsiniz. Karayolu ulaşımını çok rahat yapabilirsiniz. Zaten Fethiye ve Antalya yolu üzerindeki tabelaları okuyarak kolaylıkla bulabilirsiniz. Hatta günü birlik turlarla bile gelerek yol derdiyle uğraşmadan gezebilirsiniz.

Saklıkent Kanyonu AntalyaSaklıkent Kanyonu Antalya

Harita ve Konumu

Kanyon için harita ve ulaşım alternatiflerine konum bilgisi kısmından ulaşabilirsiniz.

Fethiye gezilerinizde görülmesi gereken yerler listesi olan Fethiye gezilecek yerler yazımıza göz atabilirsiniz.